![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4718170
*
nr 471 8170
Spegel
Josef Frank, 40-tal, diameter: 36, konvex
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juni 2007
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Josef Frank (1885-1967)
Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: josef frank konvex spegel speglar svenskt tenn
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 471 8170
Spegel
Josef Frank, 40-tal, diameter: 36, konvex
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juni 2007 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Josef Frank (1885-1967)
Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Josef Frank (1885-1967)
Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: josef frank konvex spegel speglar svenskt tenn
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
1 juli kl 19:53